„Jeden Pokój” Wanda Półtawska. Film dokumentalny.Szanowni Państwo!

    Pragniemy polecić Państwa uwadze film dokumentalny „Jeden Pokój” z udziałem dr Wandy Półtawskiej oraz prof. dr hab. Andrzeja Półtawskiego i zaproszonych gości: Ernesta Bryla, Adama Bachledy-Curusia i Krzysztofa Kolbergera. Tytuł filmu ma dwojakie znaczenie – wskazuje na miejsce akcji oraz przeszło pięćdziesięcioletnią walkę Wandy Półtawskiej o pokój na świecie, walkę przy boku Karola Wojtyły - księdza, biskupa, kardynała i Papieża.

Ten tytuł poddała  Wanda Półtawska.
    Przeszło trzyletnia produkcja filmu to wydarzenia pełne trudu, ale i wiary, że nauczanie Jana Pawła II, które od pięćdziesięciu lat wprowadza w życie dr Półtawska, ma wielki i niepodważalny sens. Cywilizacja miłości, o której mówił Ojciec Święty, już się rozpoczęła. Ta rewolucja miłości zmieniła osoby związane z filmem. Najbardziej widzialnym tego znakiem było nawrócenie i przemiana duchowa operatora filmowego Romualda Lewandowskiego, który pod wpływem charyzmatu Wandy Półtawskiej i atmosfery na planie – postanowił, że po trzynastu latach związku niesakramentalnego weźmie ślub z Julią. Jego przyszła małżonka pojawiła się w pokoju Pani Wandy nieoczekiwanie, przyjechała do nas z festiwalu w Opolu. Jest ona cenionym kostiumografem.
    Julię do przyjęcia sakramentu zmotywowała dodatkowo choroba nowotworowa. Rok wcześniej lekarze określali jej stan jako  beznadziejny, a Romuald, gdy go poznałem, był przygnębiony. Po roku powiedział, że to, co wydarzyło się w pokoju pani Wandy, było dla niego rekolekcjami życia.
Wydarzenia związane z Romualdem i Julią w sposób niezamierzony stały się osią filmu, którego puentą był ich ślub, zarejestrowany i pokazany w filmie.
    W filmie delikatnie poruszony został temat „Beskidzkich Rekolekcji” – książki, której los połączył się w pewnym sensie z filmem „Jeden Pokój”. Zbieżność dat jest niezwykła, gdyż równocześnie z początkiem planu wybuchła burza medialna wokół tej książki. Dzisiaj w rękach czytelników są już dziesiątki tysięcy egzemplarzy tego tytułu. Pierwsze trzydzieści tysięcy rozeszło się w ciągu trzech dni. Równo rok od pierwszej publikacji „Beskidzkich Rekolekcji” w Polsce rozpoczęła się promocja włoskiego wydania.
    Pozostaje wierzyć, że pracą włożoną w film podziękujemy pani Wandzie Półtawskiej za tę ogromną miłość, jaką nas obdarza. Chcemy również zaświadczyć, że to, kim jest Jan Paweł II w naszych sercach, nie musi doczekać się decyzji z Watykanu. Chcemy to tylko każdego dnia odkrywać w sobie i dzielić się tym ze światem. Już teraz! 
 
      Paweł Zastrzeżyński
Jeden Pokój
COPYRIGHT © 2018 Paweł Zasrzeżyński www.odnaleziony.pl