„Jeden Pokój” Wanda Półtawska. Film dokumentalny.Paweł Zastrzeżyński

Powiększ

Spotkanie z Panią Wandą Półtawską odmieniło moje życie – zaświadcza reżyser filmu Jeden pokój Paweł Zastrzeżyński:
„Całe swoje życie szukałem bohatera. Byłem u Wajdy, byłem u wielkich reżyserów - to w ogóle nie ma znaczenia - ale szukałem bohatera, prawdziwego bohatera. 

Mam zamiłowanie do prawdy i do poszukiwania prawdy i  zawsze coś mi nie pasowało w tych bohaterach ekranowych czy gazetowych. Pani Wanda zachwyciła mnie tym, że można Ją ciągle odkrywać, na nowo. To jest tak, jak alpinista, który wspina się po siedmiotysięcznikach. Można chodzić po Beskidach, można chodzić po wyższych górach, ale Pani Wanda Półtawska i Pan Profesor to są po prostu te <<najwyższe góry>>, dzięki którym można się stale samemu sprawdzać, dzień w dzień pokonywać samego siebie. I w tym pokonywaniu tak naprawdę jestem cały czas w punkcie zero. Pani Wanda cały czas uczy mnie tego, że codziennie zaczynam od początku. Przy Niej nie ma tak, że coś już zrobiłem. Nie! Dzień w dzień zaczynam od zera. I to jest najpiękniejsze, że tak można;  że tak można nad sobą pracować.
Gdy człowiek nad sobą pracuje, to są jakieś owoce tej pracy. Tymi owocami jest ten film, czy ta książka, ale tak naprawdę można podążać za tą Kobietą, a tak naprawdę podąża się za Jezusem. Nieraz mam takie wrażenie, jakbym przez tę Kobietę widział Go. Bardzo wyraźnie. Czytając Ewangelię, patrząc na Panią Wandę i przede wszystkim używając rozumu, wiem i nie tyle wyobrażam sobie, co jestem pewien tej drogi, bardzo ciężkiej drogi, tej drogi obarczonej Krzyżem. Ale właściwie nie ma nic piękniejszego, niż to. To jest dość skomplikowane, a zarazem bardzo proste, bo nie ma innej drogi, po prostu. Można próbować wejść na te inne szczyty, ale nie ma! Ja szukałem całe swoje życie jak gdyby tych dróg alternatywnych, na skróty. Nie! To jest jedyna droga, jaką ja znam, jaka jest warta wysiłku. A ten wysiłek jest czasami ekstremalny, bo nie jest łatwo. Właściwie nie ma innego wyjścia, ale to wyjście jest piękne. Po prostu jest cudowne. To wszystko jest tak niezwykłe, tak niesamowite, że nie da się tego opisać słowami. Jak powiedział Ojciec Święty: ten wysiłek ma smak i to jest najpiękniejszy smak, jaki może być.”
Jeden Pokój
COPYRIGHT © 2018 Paweł Zasrzeżyński www.odnaleziony.pl