„Jeden Pokój” Wanda Półtawska. Film dokumentalny.PROFESOR ANDRZEJ PÓŁTAWSKI

Powiększ

 - mąż Pani Doktor, filozof i przyjaciel Jana Pawła II podkreśla, że nauczanie Ojca Świętego rozjaśnia sprawy dotyczące życia człowieka, a przede wszystkim właśnie pewne aspekty ludzkiej miłości. Żeby to nauczanie realizować, trzeba uczyć się kochać: 

„No, ale oczywiście, żeby się nauczyć kochać, trzeba się zastanowić i zrozumieć, co to znaczy kochać, bo ludzie często bardzo uproszczone mają na ten temat poglądy. I oczywiście ten film, czy ta książka, która pokazuje pewne aspekty działania mojej Żony, z natury rzeczy przede wszystkim celuje na sprawę miłości małżeńskiej, przede wszystkim miłości między mężczyzną a kobietą. To jest, można powiedzieć, taka pewna szkoła, w której człowiek zaczyna się kształcić, jeśli zechce, oczywiście.
Oczywiście to wszystko się kręci koło tego, jak mamy używać naszej wolności. No, ale najpierw musimy uznać, że jesteśmy wolni. A jeżeli się jest wolnym, to teraz jest kwestia tego: ale o ile się jest wolnym? Bo człowiek oczywiście nie jest całkowicie wolny. Człowiek może być wolny, ale może tę wolność stracić, albo rozbudowywać. To znaczy może się rozwijać albo degenerować. Więc trzeba widzieć, jak żyć, żeby się rozwijać.
A dzisiaj jest ta próba wytłumaczenia sobie, że się właściwie nic nie wie o człowieku - dla świętego spokoju; a następnie uważania, że człowiek po prostu ma unikać przykrości i sprawiać sobie przyjemność. To jest ideologia samych mózgów umieszczonych w jakiejś cieczy, na które się oddziaływa pewnymi przyjemnymi bodźcami. Poza tym, jeżeli człowiek jest wolny w tym sensie, że może robić, co mu się właśnie podoba i co mu jest w danej chwili przyjemnie, to kręci się w kółko, bo nie ma żadnego kierunku do tego, żeby się rozwinąć.
Człowiek musi zrozumieć to, że jest stworzony do działania; do działania, w którym on się będzie rozwijał, dzięki działaniu, a nie poza tym. Młodzież jest gotowa i pragnie działać, rozsądnie działać. Pragnie czuć się ludźmi, w pełni ludźmi. I myślę, że to, jak wyglądały te Zjazdy Młodzieży, które zapoczątkował Jan Paweł II, pokazują, jak bardzo młodzi są wdzięczni za to, jak się im pokaże, że mogą żyć inaczej” – zauważa Profesor Półtawski. 
Jeden Pokój
COPYRIGHT © 2018 Paweł Zasrzeżyński www.odnaleziony.pl